Dlaczego konieczna jest okresowa obsługa klimatyzacji?

  W ciągu ostatnich kilku lat klimatyzacja z luksusu stała się niemalże podstawowym wyposażeniem samochodu. O ile  większość użytkowników pojazdów zdaje sobie sprawę z konieczności wymiany oleju, filtrów itd. to znajomość konieczności obsługi klimatyzacji budzi  wiele zastrzeżeń.

Celem zapewnienia prawidłowej pracy klimatyzacji konieczne jest m.in. utrzymanie szczelności układu, odpowiedniego ciśnienia czynnika roboczego, oraz jego nasycenia olejem smarującym kompresor klimatyzacji.

Czynnik chłodniczy oraz olej absorbują wilgoć. W celu utrzymania wymaganych parametrów oba składniki muszą być filtrowane przez specjalny filtr, który zatrzymuje nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne ale też wychwytuje parę wodną. Woda  prowadzi do korozji układu sprężarki a  także również może spowodować jej uszkodzenie.

Skuteczność klimatyzacji zależy w głównej mierze od ilości czynnika chłodniczego, czyli gazu R123a, którym napełniony jest układ. Klimatyzacja nie będzie prawidłowo działać  jeśli będzie go za mało. Układ powinien być całkowicie szczelny. Czynnik roboczy w formie gazowej  ma zdolność dyfuzji przez przewody gumowe i uszczelki w miejscach łączenia i w ten sposób ulatnia się do atmosfery. W ciągu roku ucieka do 10-15 % czynnika. Spadek ciśnienia czynnika powoduje  obniżenie sprawności chłodzenia. Dodatkowo zmniejszona ilość czynnika chłodzącego sprawia, że nie jest właściwie smarowana sprężarka, co może doprowadzić do jej uszkodzenia. Smarowanie kompresora zapewnia specjalny olej, który jest transportowany przez czynnik chłodniczy R134a.

Bardzo istotna jest również  okresowa dezynfekcja układu klimatyzacji i wnętrza pojazdu.    Wilgoć powstająca  na parowniku  tworzy wraz z brudem i z kurzem idealne podłoże dla grzybów, bakterii i innych mikroorganizmów. Może to powodować przykry zapach wydostający się z otworów nawiewowych. Aby go zlikwidować stosuje się różne metody chemiczne i mechaniczne, które mają za zadanie nie tylko oczyścić układ nawiewu ale przede wszystkim go odkazić. Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania zapachu i walki z grzybami i bakteriami jest  obecnie tzw. ozonowanie. Jest procesem bezinwazyjnym, bezpiecznym (brak środków chemicznych) ale przede wszystkim najskuteczniejszym. Ozon zapewnia całkowite odkażenie mikrobiologiczne a także skutecznie likwiduje  dym papierosowy oraz zapachy zwierzęce. Zapach  po ozonowaniu określa się jako „zapach po burzy”. Oznacza to wyraźnie wyczuwalną świeżość i czystość powietrza.

Powrót

 • Przewóz osób
  Przewóz osób
 • Mechanika
  Mechanika
 • Biuro
  Biuro
 • Diagnostyka
  Diagnostyka